VeriCom

SERWERY DEDYKOWANE I VPS

Stabilne serwery dla Twojej firmy

Profesjonalna obsługa informatyczna firm

Serwery VPS i dedykowane - jak to działa?

Serwer VPS (ang. Virtual Private Server) jest zaawansowanym wirtualnym serwerem. Można powiedzieć, że jest to pewien kompromis między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Umieszczony jest zawsze na jednej maszynie fizycznej wraz z kilkoma innymi serwerami VPS. Należy zaznaczyć, że każdy z tych serwerów jest od siebie odizolowany. Dzięki oprogramowaniu na serwerze VPS mamy możliwość pełnej emulacji serwera fizycznego. Systemy VPS oferują pełny dostęp administracyjny do zarządzania usługą. Mamy więc kontrolę nie tylko nad aplikacjami, ale także nad zasobami serwera. Oznacza to, że w danej chwili możemy sami zrestartować czy wyłączyć serwer, a także zwiększyć jego parametry.

Właściwie bardziej znaczącą różnicą pomiędzy serwerem VPS, a dedykowanym jest to, że tutaj kilku użytkowników korzysta z zasobów sprzętowych serwera fizycznego. W zależności od pakietu, mamy zagwarantowaną określoną ilość zasobów pamięci RAM, pojemności czy transferu.

Dedykowany serwer (Private Cloud) to niezależna maszyna fizyczna, która jest wyłącznie do naszej dyspozycji. Nie ma więc sytuacji, że na tej samej maszynie znajdzie się kilka serwerów wirtualnych, tak jak to ma miejsce w przypadku serwera VPS. Użytkownik ma pełną kontrolę nad serwerem – system operacyjny i konfiguracja sprzętowa są zależne od własnych ustawień. Dedykowane serwery nie mają wirtualnych ograniczeń, jeśli chodzi o moc obliczeniową. Wszystko zależy od możliwości serwera fizycznego czyli jego mocy obliczeniowej oraz zasobów pamięciowych.

Zchęcamy do skorzystania z bezpłatnych konsultacji

Z przyjemnością odpowiemy na Państwa pytania

Serwer dedykowany czy VPS – co wybrać?

Zarówno serwer dedykowany, jak i VPS, mają swoje plusy i minusy. Zaletą VPS jest duża możliwość konfiguracji, duża wydajność oraz stosunkowa niewielka cena. Plusem jest też mniej skomplikowana obsługa. Serwer dedykowany to z kolei większa możliwość personalizacji, wyboru sprzętu i systemu operacyjnego czy większa wydajność. Dużym minusem jest wysoka cena oraz wymagany wysoki poziom doświadczenia administratora.

Jeśli znamy jedynie podstawy działań administracyjnych lub po prostu nie chcemy wydawać zbyt dużo pieniędzy na dedykowany serwer, dobrym wyborem może okazać się serwer VPS. Jest to narzędzie niezwykle wydajne i elastyczne. Serwery VPS polecane są dla średnich i dużych sklepów czy też do prowadzenia kilku stron klienckich. Musimy pamiętać, że gdy przekroczymy zasoby, które były gwarantowane w wybranym przez nas pakiecie, nasza strona może przestać działać.

Jeśli jednak potrzebujemy serwera do specjalistycznych zastosowań w dużych przedsiębiorstwach, które wymagają niezależnego środowiska o dużej mocy obliczeniowej, lepiej postawić na serwer dedykowany. Takie rozwiązanie sprawdzi się np. przy obsłudze rozbudowanych stron internetowych z dużą bazą użytkowników czy też, gdy nasza witryna generuje gigantyczny ruch. Wówczas mamy dostęp do całej mocy obliczeniowej i pamięci. Dedykowane serwery polecane są dla firm hostingowych, dużych sklepów czy agencji reklamowych.

Zanim wybierzemy serwer, powinniśmy się zastanowić, do jakich zastosowań posłuży oraz jaki jest nasz poziom zaawansowania, jeśli chodzi o umiejętności administracyjne. Nie każdy poradzi sobie z obsługą serwera dedykowanego.

Firma VeriCom, posiada w swojej ofercie serwery dedykowane oraz serwery wirtualne VPS, które mogą służyć między innymi do uruchamiania serwisów internetowych, zaawansowanych aplikacji biznesowych, a także szerokiego wachlarzu innych usług internetowych.


Zchęcamy do skorzystania z bezpłatnych konsultacji

Przygotujemy ofertę na miarę Twoich potrzeb